Peter Taylor
PETER
TAYLOR

Peter Taylor was most recently manager of Gillingham FC.

Taylor has enjoyed a successful managerial career, in which time he has won five promotions as a manager and been involved with the international set-up both as a player and a coach.

Taylor began is managerial career with Southend United in August 1993. Taylor spent eighteen months at Roots Hall, guiding them to two mid-table finishes before becoming manager of Dover Athletic.

Taylor then became manager of the England Under-21 team in July 1996 whilst Glenn Hoddle was the Head Coach of the senior team.

It was a role where Taylor achieved success where he would experience just one defeat in his three years in charge.

After managing the under-21s, Taylor returned to club football with Gillingham. In just his first season in charge, he led the Gills to promotion with a 3-2 win over Wigan in the play-off final. This success resulted in Taylor being appointed manager of Premier League side Leicester City in June 2000.

He enjoyed a great start to life with Leicester going eight games unbeaten and The FA asked Taylor to step in as caretaker manager for the national side for the friendly with Italy in November 2000 where he handed the captain's armband to David Beckham for the first time in the midfielder's career. Beckham would go on to make a further sixty appearances as captain.

Taylor enjoyed wins over Liverpool and Chelsea which helped the club sustain a top-four place for the first six months and the club would finish the season in 13th place in 2000/01.

Taylor and Leicester parted company in September 2001 and was then appointed manager of League One side Brighton and Hove Albion in October of that year.

Immediate success followed as he led the Seagulls to automatic promotion at the first time of asking.

Taylor then became manager of Hull City in October 2002, where he led the club to two promotions which saw the club leap from League Two to the second tier of English football.

In his second season in charge, he combined his role at Hull with that of England Under-21 manager resulting in his second spell.

In June 2006, Taylor was confirmed as the new manager of Crystal Palace where he would continue as manager of the U21's until January 2007.

After Palace and a brief spell at Stevenage Borough, Taylor was appointed manager of Wycombe Wanderers. He was appointed manager on May 29, 2008.

Again immediate success followed as Taylor guided the side to a 3rd place finish in  League Two resulting in automatic promotion.

He was then confirmed as the new manager of Bradford City on February 17, 2010. Taylor remained in the role until February 2011.

On 11 July 2011, the Bahrain Football Association signed Taylor to train the national football team. Just a few months later he led Bahrain to winning the 1st GCC Games in Manama, the first time Bahrain's national team had won a regional competition in their history. Bahrain also beat arch rivals Saudi Arabia 3–1 in a one-sided final in which Taylor received a lot of praise from the players, fans and officials for his achievement. Two months later, Taylor successfully led the Bahrainian team to clinch football gold in the 2011 Arab Games in Doha, beating Jordan 1–0 in the final with a last-gasp goal by striker Ismail Abdullatif.

Most recently Taylor has been contracted to work in Holland until June with FC Twente, however the Dutch club have agreed to release him early to commit to his England duties.

He was later Head Coach of the England U20s team at the 2013 FIFA World Cup Finals in Turkey.

In his first season back at Gillingham, the Club finished in 17th place in Sky Bet League One.

As a player, Taylor represented Southend United, Crystal Palace, Tottenham Hotspur, Leyton Orient, Oldham Athletic, Exeter City. Taylor earned four caps for England scoring two goals in the process.

Honours (8)
  • promotions
    • Wycombe Wanderers:
      • Promotion to Coca Cola League One, (2009-05-03)
    • Hull City:
      • Promotion to Coca Cola Championship, (2005-05-15)
    • Brighton & Hove Albion:
      • Promotion to Nationwide Division One, (2002-05-12)
    • Gillingham:
      • Promotion to Nationwide Division One, (2000-05-14)
  • personal-awards
    • Wycombe Wanderers:
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2008-11-01)
    • Hull City:
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2004-12-01)
    • Leicester City:
      • Manager of the Month, Premier League, (2000-09-01)
  • league-titles
    • Brighton & Hove Albion:
      • Nationwide Football League Division Two Champions, (2002-05-12)
SHOW MORE HONOURS
History
club
start date
Finish date
Seasons