Peter Jackson
PETER
JACKSON

Peter Jackson was most recently in charge of Bradford City.

Jackson, who has managed at every level of the Football League, began his managerial career with Huddersfield Town in October 1997 replacing Brian Horton. Jackson was assisted at Town by former Welsh manager Terry Yorath. In his two seasons in charge at Huddersfield he helped the club avoid relegation, and then guided the side to a 10th place finish in Division One.

After leaving Huddersfield in May 1999, he was re-appointed manager of the Terriers in June 2003. In the 2003/04 season, Jackson put his faith in a squad containing promising young players. Town gained a place in the playoffs as they finished fourth. Huddersfield then beat Mansfield Town on penalties in the play-off final to be promoted in Jackson's first season back.

In the 2004/05 season, the Terriers finished ninth, just missing out the play-off places for promotion to the Championship. His side enjoyed a great start to the 2005/06 campaign with Jackson winning Manager of the Month for August 2005. The club finished in fourth, making the League One play-offs. Jackson and Huddersfield then parted company in March 2008.

After Huddersfield, Jackson was appointed manager of League Two side Lincoln City, who were bottom of the Football League on his appointment. Jackson was appointed on October 30, 2007.

In February 2008, Lincoln won five of their six games and this form moved the side away from the relegation places and Jackson was named the League Two manager of the month.

During his time in charge, Lincoln produced a very successful crop of players from their youth academy. This included Jack Hobbs, Scott Loach and Lee Frecklington. He then guided the club to a 13th place finish in the 2008/09 season before Jackson and Lincoln parted company on September 2, 2009.

He was confirmed as the new manager of Bradford in May 2011, after taking caretaker charge during the 2010/11 campaign and remained with the club until August 2011.

As a player, Jackson was a central defender for Bradford City, Newcastle United, Huddersfield Town, Chester City and Halifax Town, enjoying a strong relationship with supporters and often was club captain.

In May 1985, Jackson collected the Division Three championship with Bradford City, after winning promotion from Division 4 in 1982.  He was also named Chester City's player of the season in 1996.

Honours (6)
  • personal-awards
    • Lincoln City:
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2008-10-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2008-02-01)
    • Huddersfield Town:
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2005-08-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2004-03-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2004-01-01)
  • promotions
    • Huddersfield Town:
      • Promotion to Coca Cola League Two, (2004-05-29)
SHOW MORE HONOURS
History
club
start date
Finish date
Seasons