Sturrock
PAUL
STURROCK

On 9 April 2015 Paul Sturrock was appointed as the new manager of Yeovil Town.  Before this he was the manager of Southend United.

Sturrock, who has enjoyed managerial spells at all four divisions of English football, previously guided Plymouth Argyle to their highest league position in 20 years.

As a player, Sturrock spent his entire professional career with Dundee United scoring 109 times in a career spanning 385 games.

With Dundee, Sturrock won the Scottish League Cup twice, the Scottish Premier League in 1982–83 and won 20 Scotland caps scoring three goals in the process. He represented his county at the World Cup in Mexico 86.

Sturrock remained at Tannadice for five years as a coach after he retired as a player in 1989.

After a growing reputation as a coach, he was appointed manager of First Division St Johnstone in 1993 and success followed as he guided them to promotion in 1996-97.

Sturrock became manager of Dundee United in 1998 and after a bright start he then took charge of his first spell at Argyle in August 2000.

He transformed the team that went on to win the Third Division title with a record points total of 102 in the 2001/02 season.

His success alerted Southampton and Sturrock succeeded Gordon Strachan in March 2004 at St Mary's.

After a brief spell at Southampton, he was confirmed as the new manager of Sheffield Wednesday in September 2004.

Immediate success followed in his first season in charge, leading the Owls back to the Championship courtesy of a 4-2 extra-time win over Hartlepool at the Millennium Stadium, in the play-off final.

Sturrock and Wednesday parted company in October 2006, and he would become manager of Swindon Town.

Another promotion was achieved this time from League Two with the Robins.

Paul was then welcomed back Plymouth Argyle in November 2007 replacing Ian Holloway. He had previously guided the club to the Football League Third Division in the 2001-02 season.

After Sturrock's return to Home Park, Paul went onto take Plymouth to its highest league position in 2 decades after finishing tenth in the Championship. This was followed up by further consolidation in the 2008/09 season.

On December 10, 2009 it was announced that Paul Mariner would take charge of first team affairs and that Sturrock would remain with the club in a business-support role, working with Argyle Executive Director Keith Todd.

He remained with the club until April 2010, before joining Southend United.

After a positive mid table finish in his first season in charge, Sturrock made further progress in 2011/12, as his side narrowly missed out on automatic promotion by finishing 4th in npower League Two. He also received the manager of the month award for September of that campaign.

Prior to his departure with the Shrimpers in March 2013, Paul guided the club to their first Wembley final in the JPT trophy.

Honours (13)
  • personal-awards
    • Southend United:
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2012-11-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2011-09-01)
    • Swindon Town:
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2007-01-01)
    • Sheffield Wednesday:
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2004-11-01)
    • Plymouth Argyle:
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2003-12-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2003-10-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2002-02-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2001-10-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2001-09-01)
  • promotions
    • Swindon Town:
      • Promotion to Coca Cola League One, (2007-05-26)
    • Sheffield Wednesday:
      • Promotion to Coca Cola Championship, (2005-05-29)
    • Plymouth Argyle:
      • Promotion to Nationwide Division Two, (2002-05-06)
  • league-titles
    • St Johnstone:
      • Scottish First Division Champions, (1997-05-30)
SHOW MORE HONOURS
History
club
start date
Finish date
Seasons