NW
NEIL
WARNOCK

Warnock is a member of the LMA Hall of Fame by being one of the 19 managers in the exclusive 1000 club, having managed over 1000 domestic league and cup matches in England.

He began his managerial career at Gainsborough Trinity in 1981, before managing Burton Albion.

After Burton, Warnock then led Scarborough into the Football League for the first time in their history.

Following this success, Notts County was his next destination in January 1989, where he led the club to the top flight after successive promotions.

In 1993, Warnock then joined Huddersfield Town where another promotion was achieved as well as an appearance at Wembley in the Football League Trophy final.

After yet another promotion, this time with Plymouth, Warnock took charge of Oldham and Bury before being appointed manager of Sheffield United in December 1999.

During his time in charge he led the side to FA Cup and League Cup Semi-Finals, the First Division Play-off Final and then, in May 2006, promotion to the Barclays Premier League.

He would later join Crystal Palace, where Warnock guided The Eagles to 5th and 15th place finishes in the Championship, before he left Selhurst Park to join QPR during the 2009/10 campaign.

In his first full season at Loftus Road, Warnock guided his side back to the Barclays Premier League after a 15 year absence by winning the npower Championship.

QPR's spell outside the top flight during that period had included administration, a spell in League One, several owners and numerous managers, but they topped the table since November of the 2010/11 season.

QPR were 20th in the Championship in March 2010 and Warnock transformed his team to promotion in 13 months. It was the seventh promotion of his managerial career.

Neil later managed Leeds United before he returned to Palace at the start of the 2014/15 campaign.

In February 2016, Neil was appointed at relegation threatened Rotherham United but managed to steer the club to safety, winning Manager of the Month in March following a good run of form.

He was appointed as manager of Cardiff City on the 5th October 2016.

Born in Sheffield, Warnock began his playing career in 1967 at Chesterfield, followed by spells at Rotherham United, Hartlepool United, Scunthorpe United, Aldershot, Barnsley, York City and Crewe Alexandra.

Honours (19)
  • personal-awards
    • Rotherham United:
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (31/03/2016)
    • Queens Park Rangers:
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (2010-09-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (2010-08-01)
    • Crystal Palace:
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (2007-12-01)
    • Sheffield United:
      • Inducted into LMA Hall of Fame 1000 Club, (2006-01-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (2005-09-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (2005-08-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet Championship, (2004-12-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2003-11-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2003-01-01)
  • promotions
    • Queens Park Rangers:
      • Promotion to Premier League, (2011-05-07)
    • Sheffield United:
      • Promotion to Barclays Premiership, (2006-04-15)
    • Plymouth Argyle:
      • Promotion to Endsleigh Football League Division Two, (1996-05-05)
    • Huddersfield Town:
      • Promotion to Endsleigh Football League Division One, (1995-05-14)
    • Notts County:
      • Promotion to Barclays Football League Division One, (1991-06-02)
      • Promotion to Barclays Football League Division Two, (1990-05-29)
    • Scarborough:
      • Promotion to Football League Division Four, (1987-05-29)
  • league-titles
    • Scarborough:
      • GM Vauxhall Conference Winners, (1987-05-17)
  • domestic-trophies
    • Burton Albion:
      • Northern Premier League Challenge Cup Winner, (1982-01-01)
SHOW MORE HONOURS
History
club
start date
Finish date
Seasons