Danny wilson
DANNY
WILSON

Wilson began his managerial career with Barnsley in 1994 and his first season in charge saw the club rise to sixth place in Division One. 

In 1996/97 the Wilson guided the tykes to promotion to the Premier League as runners-up, the first time in the club's history that promotion to the top-flight had been achieved.

That season, Barnsley reached the FA Cup quarter-finals after defeating favourites Manchester United in the fifth round.

After Barnsley, Wilson became manager of Sheffield Wednesday in the summer of 1998. The side finished in 12th place in his first season and the following year he was named Manager of the Month in January 2000.

Following Wednesday, Wilson became boss at Bristol City in June 2000.

In April 2003, Wilson led the Robins to success in the Football League Trophy over Carlisle United at The Millennium Stadium in front of over 50,000.

In December 2004, Wilson became manager of MK Dons where he saved the side from relegation in his first season.

Wilson was then appointed the new boss of Hartlepool United in the summer of 2006 which resulted in a successful stay.

In the 2006/07 season in League Two, Wilson's he led the side to promotion at the first attempt.

After leaving Hartlepool in December 2008, Wilson was announced as the new Manager of Swindon Town on Boxing Day 2008.

Again success followed as Wilson pulled Town away from the relegation zone, with League One safety secured with a win over Bristol Rovers in April 2009.

Having finished four points from relegation, Wilson remarkably led Swindon to the play-off final the following season at Wembley where his side narrowly missed out on promotion to Millwall. He remained with the club until March 2011.

In his first full season at Bramall Lane, the Blades finished 3rd despite amassing an impressive 90 points. Wilson's side then agonisingly missed out on a return to the Championship as they lost in a penalty shoot-out to Huddersfield Town in the play-off final.

As a player Danny Wilson represented Bury, Chesterfield, Nottingham Forest, Brighton & Hove Albion, Luton Town, Sheffield Wednesday and Barnsley - resulting in over 600 career appearances.

He won 24 caps for Northern Ireland, as won the League Cup with both Luton Town in 1988 and Sheffield Wednesday in 1991.

Honours (14)
  • personal-awards
    • Sheffield United:
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2012-10-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2011-12-01)
    • Hartlepool United:
      • Manager of the Year, League Two, (2007-05-30)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2007-03-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2007-02-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League Two, (2006-09-01)
    • Bristol City:
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2004-01-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2002-10-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2001-12-01)
      • Manager of the Month, Sky Bet League One, (2001-08-01)
    • Barnsley:
      • LMA Manager of the Year, (1997-05-30)
  • promotions
    • Hartlepool United:
      • Promotion to Coca Cola League One, (2007-05-13)
    • Barnsley:
      • Promotion to FA Carling Premiership, (1997-04-30)
  • domestic-trophies
    • Bristol City:
      • LDV Vans Trophy Winners, (2003-04-06)
SHOW MORE HONOURS
History
club
start date
Finish date
Seasons