Craig Levein
CRAIG
LEVEIN

Craig Levein was confirmed as the Director of Football of Hearts on May 12, 2014.

Levein was previously in charge of the Scottish National Team after he joined the SFA after 3 successful seasons with Dundee United. Levein also represented Scotland as a player, where he earned 16 senior caps.

Levein began his coaching career at Hearts and Livingston before entering management for the first time in November 1997 with Cowdenbeath. He enjoyed success in the position, transforming a struggling team into promotion challengers. Cowdenbeath were eventually promoted in 2001, but Levein already become manager of Hearts in December 2000.

Again success followed at Hearts where he guided the club to European qualification with third place finishes in the SPL in two successive seasons.

Spells at Leicester City and Raith Rovers followed before he joined Dundee United on 30 October 2006. He earned 'Manager of the Month' for November 2006, March 2007 and again in October 2007.

On 21 January 2008 he was also appointed Director of Football at Dundee United, which resulted in Levein having a seat on the Board of Directors whilst continuing with his existing managerial responsibilities - This was all before Levein was confirmed as the new manager of the Scottish National team by the SFA where he replaced George Burley at the helm.

History
club
start date
Finish date
Seasons